Atentie la ce si cat trageti cu cat. "B" !!

Atentie la ce si cat trageti cu cat. "B" !!

Postby vali mocanu » Sat Jan 29, 2011 8:34 pm

De curand m-am intors din Olanda cu rulota cea noua... Toate bune si frumoase pana aproape de Passau in Germania, cand am fost oprit in cca 40 de min de doua ori: prima data de politisti in civil pt verificarea actelor rulotei si a doua oara de "POLIZEI", care m-au tras pe dreapta, in prima parcare, pt verificari ale actelor: pasapoarte, permis, actele rulotei si certificatul de inmatriculare al masinii. Precizez din start ca MMA-ul rulotei este de 1350 Kg, iar greutatea proprie al autoturismului, cnf certificatului de inmatriculare (model nou), este de 1334 Kg, dar totodata pot remorca cu dispozitiv de franare, 1420 Kg. Buuuun.... Cu zambetul pe buze, unul din politisti, imi atrage atentia ca am probleme cu permisul de conducere. Cu stupoare intreb de ce...Foarte politicos imi spune ca, conf. actelor, greutatea rulotei depaseste greuatea proprie a masinii, deci imi trebuie si categoria "E"... Pt ca era vorba numai de o diferenta de 16 Kg, am scapat fara nicio amenda sau mai rau, alta masura mai dura din partea lor... Totodata mi-au facut anumite recomandari astfel incat sa intru in legalitate, odata cu inregistrarea rulotei in tara, rrespectiv sa-mi iau categoria "E" sau la inmatricularea rulotei sa dau mai jos greutatea maxima autorizata.
Deci va sugerez sa fiti foarte atenti cat si cum trageti cu categoria pe care o aveti, astfel incat sa nu aveti probleme.
Tel: 0722.300.901
VW Passat Variant + Hobby 440 SF Exclusive

mocanu.vali@gmail.com
vali mocanu

Re: Atentie la ce si cat trageti cu cat. "B" !!

Postby Sandu Toma » Sat Jan 29, 2011 8:47 pm

Multumim de ATENTIONARE Vali.
Nu pentru ca noi, majoritatea nu am sti cum stau lucrurile, dar aceasta atentionare trebuia facuta pentru cei "viteji" sau "descurcareti" care cred ca lor "nu li se poate intampla asa ceva " si care in ultima vreme isi cam fac propaganda pe forumuri !
Inca odata multumim si promitem sa tinem cont de atentionarea ta !
P.S. Ma bucur sincer ca ai scapat numai cu "morala" ! :D
Orice problema are o rezolvare practica !
Burstner 4308 + TEC 515 + Opel Frontera Sport + Opel Astra Caravan
Sandu Toma

Re: Atentie la ce si cat trageti cu cat. "B" !!

Postby peti » Sun Jan 30, 2011 7:04 pm

poze cu rulota ! poze cu rulota ! poze cu rulota !....
tel. 0722 509492
luidort.p@gmail.com
peti
Site Admin

Return to DE TOATE - MINDENFELE